Internetinių ekspertų šlovės galerija: Užkalnis

Ar pastebėjote, kad internetiniai ekspertai žymiai protingesni už visus valdininkus, verslininkus, prezidentus, direktorius, medikus ir krepšinio trenerius?

Internetiniam ekspertui nieko nėra sudėtingo. Viskas yra aišku, suprantama, tiesmuka, o teisinga veiksmų kryptis visada akivaizdi. Kas tai bebūtų, ar tilto remontas, ar visos Lietuvos paskiepijimas nuo COVID, ar verslo darymas pandemijos sąlygomis – viskas yra akivaizdu, tik debilai politikai, valdininkai, verslininkai (reikiamą pabraukti) to nesupranta.

Atlikime vieno atvejo analizę – pasinaudokime Andriaus Užkalnio straipsneliu, išdedančiu į šuns dienas Vyriausybę bendrai ir kiekvieną ministrą atskirai kartu su visa Europos Sąjunga, visą skiepijimo eigą ir vakcinų pirkimą (tekstas paskelbtas autoriaus facebooke, paskui jį perspausdinto delfis pavadinimu „Ilgą laiką Šimonytę palaikęs apžvalgininkas neištvėrė: ši Vyriausybė yra beviltiška“
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/ilga-laika-simonyte-palaikes-apzvalgininkas-neistvere-
si-vyriausybe-yra-beviltiska.d?id=86927821 ).

Pradėkime nuo delfinio pavadinimo „užkalnis neištvėrė“. Užkalnio toks darbas – rašyti straipsnius. Tai nelengvas darbas – pabandykite patys rašyti pagal grafiką, kartą per savaitę delfiui aktualijų komentarą, reguliariai į socialinius tinklus, papildomai turinys valgyklų apžvalgos website‘ui (nežinau kokiu dažnumu), šimtas puslapių teksto savo paties žurnalą, ir turite rašyti įdomiai, aktualiai, savitai, nesikartojant. Tekstą parašyti nepakanka – šiais laikais svarbiausia, kad jis susilauktų kuo daugiau like‘ų, share‘ų, komentarų, repostų. Straipsnis „valdžia debilai“ – lengvas būdas atsišviežinti populiarumą, tokios skaitytojus dirginančios temos maksimizuoja šaršalą (net ir repostas su neigiamu komentarų didina straipsnio populiarumą!), ir niekada nenusibosta skaitytojams (kitos nuolatinės užkalnio temos – emigrantai čikenfaktoriai, Salomėja Nėris blogausia pasaulio poetė, iš bėdos tinka apple vs. Android ir Vilnius vs Kaunas).

Bet grįžkime prie pačio straipsnio turinio, ir paanalizuokime autoriaus teiginius.

– „Staliukai lauke kavinėse ir restoranuose turėjo būti atidaryti VAKAR. Su atstumais, jei reikia, su srautų ribojimais, bet kiekviena diena yra galimybė dirbti, žmonėms užsidirbti ir ekonomikai suktis.“

Teiginys, kuris toks akivaizdus, kad nereikia anei mažiausio pagrindimo. Tuo tarpu vėl didėjantis susirgusių ir mirusių skaičius, lėtas skiepijimas, ir faktas, kad žmonės masiškai nesilaiko apsisaugojimo priemonių („bybianosiai“ parduotuvėse, gudručiai, važiuojantis pas babą į Kavarską, dirbančios gamyklos) – ne argumentai. Kiek naudos restoranams BALANDŽIO MĖNESĮ iš staliukų lauke – tokios smulkmenos nevertos gyvojo klasiko pasvarstymų.

„Ekonomika turi suktis“ – ši citata savo gilia mintimi turėtų stotis prie kitų minties galiūnų išsireiškimų, tokių kaip „ekonomika turi būti ekonomiška“ arba „generuojanti ekonomika“.

– „dabar žmonės nusiperka maistą išsinešimui ir sėdėdami valgo už apibrėžtos restorano teritorijos. „Rizika ta pati (ne, rizika didesnė, nes ten niekas atstumų nenustato), ir ką jūs iems padarysite? Nieko, nes patrulių gi nepaleisite į parkus. „Kas tau leido buterbrodą
valgyti Vingio parke ant suoliuko?“. Kaip valdysit ŠITĄ situaciją?“

Tikimybė užsikrėsti COVID lauke (aišku, laikantis atstumo) gerokai mažesnė nei patalpoje. Kai kuriais duomenimis, užsikrėtimai lauke sudaro tik 0,1% visų užsikrėtimo atvejų
(https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/outdoor-transmission-accounts-for-0-1-of-
state-s-covid-19-cases-1.4529036 ). Reikalavimas nešioti kaukes lauke buvo idiotiškas nuo pat pradžių, tad ši vyriausybė gali būti kalta dėl to, kad užtruko 3 mėnesius, kad dasiprotėtų jį panaikinti.

– „Visiems buvo aišku, kad ne per restoranus plinta užkratas ir ne per mažas parduotuves.“

Šaltinis, statistikos duomenys? Žinoma, kad ne. Terminas „visiems aišku“, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „aš taip manau, bet tingėjau paieškoti tai patvirtinančių duomenų“. Kiti (pvz. Zemlys – Bacevičius, kuris ne ekspertas, o tiesiog domisi statistika ir duomenimis) skundžiasi, kad Lietuvoje blogai vedama statistika ir nėra duomenų, kad būtų aišku, kur didelė tikimybės užsikresti. Pasirodo, atsakymas buvo ant paviršiaus – kreipkitės į Užkalnį!

– „Skiepų reikėjo pripirkti UŽVAKAR. Visiems. Už belekiek – apgaule, papirkinėjimais, užlendant į eilės priekį. Prieš trisdešimt metų nepriklausomybę gavom, nors visi sakė – negalima, nėra, nebus. Bet labai norėjom, ir gavom. Jie negali nieko. „Mums ES
neatvežė.“ Patys nusipirkit rinkoj ir atsivežkit. Mygom. Pirmu reisu.“

Visas pasaulis nori pasiskiepyti kuo skubiau. Valstybės stengiasi gauti kuo daugiau vakcinų, riboja arba uždraudžia eksportą į kitas šalis (JAV ir Jungtinė Karalystė neeksportuoja vakcinų,
ES kariauja „vakcinų karus“, Indija irgi riboja eksportą), farmacijos kompanijos nespėja gaminti ir vykdyti jau pasirašytų kontraktų. Vakcinų laisvoje prekyboje nėra – t.y. jūs galite pasirašyti kontraktą su Pfizer ar AstraZeneca, bet pristatymas bus geriausiu atveju šių metų rudenį arba 2022 metais. Nebent Užkanis siūlo užsipirkti „Sputnik V“ ar kinietiškos vakcinos?

Lietuvoje vakcinos negaminamos, taigi nėra ir ką uždrausti eksportuoti. Lietuvoje sėkmingai gaminami ir eksportuojami vakcinų komponentai, bet ne galutinės užbaigtos vakcinos.

Reikėjo daryti kaip Izraelis arba Jungtinė Karalystė? OK, gal ir reikėjo. Bet tai reikėjo daryti prieš metus – sueiti į glaudų kontaktą su farmacijos kompanijomis pereitų metų kovą, o kontraktus pasirašyti 2020 m. birželį. Ir visa tai reikėjo daryti vabank, drąsiai, nebijant rizikuoti, ir nesiderant sumokėti tokią kainą, kokios farmacijos kompanijos paprašys. Prisiminkim, kas 2020 kovą buvo Lietuvos sveikatos apsaugos ministras? Ar tik ne 2020 kovą premjero patarėjas Malinauskas atsistatydino, nes susikirto su Veryga dėl dezinfekcinio skysčio gamybos? Ir ar ne šitas pats ministras kariavo su farmacinkais karus dėl kainų sumažinimo? Ir ar ne 2020 birželį vyriausybė apsidovanojo pati save vardiniais ginklais ir diplomais už gerą pandemijos įveikimą?

Pabaigai klausimas – kodėl mes iki šiol premjerais, prezidentais, sveikatos ir transporto ministrais skiriame visokius politikus, o epidemiologais ir krepšinio treneriais – ekspertus? Kodėl nepaskiriame Užkalnio ir kitų komentatorių vyriausybės su delfio komentatorių „ekspertų
taryba“?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *